A pénztárgépes rendelet értelmében a pénztárgépen kötelező a Sztornó bizonylat kiállításának lehetősége.
Sztornó bizonylat az éppen nyitott adóügyi napon készült (jellemzően utolsó) nyugta érvénytelenítésére értendő. A nem az éppen nyitott adóügyi napon készült nyugta törlésére a Visszáru bizonylat szolgál!
Sztornó bizonylat jellemzően akkor szükséges, amikor például kezelői hiba, ügyfél elállása a vásárlástól, stb. okból kifolyólag sztornózni kell egy már lezárt nyugtát.
A sztornó bizonylathoz meg kell adni a sztornózni kívánt, eredeti bizonylat adatait, a vevő adatait, majd be kell billentyűzni az eredeti bizonylat tételeit, tehát ezen adatokra mind szükségünk lesz a bizonylat elkészítéséhez.
A sztornó bizonylat 2 példányban készül. Az első példány az eladó példánya, a második példány a vevő példánya.
Használata:
SZTORNÓ BIZONYL. menüpont kiválasztása, alap (dátum, óra) állapotban KEZELŐ/MENÜ gomb 1x, jobbra nyíl 1x, TL/KÉSZPÉNZ
A pénztárgép kéri az eredeti bizonylat adatait:
- EREDETI B. KELTE: a nyugta keltét ÉÉHHNN formátumban kell megadni 6 számjeggyel a számbillentyűket használva, majd TL/KÉSZPÉNZ
- EREDETI AP SZÁMA: a bizonylat alján található AP számot kell A01412345 formátumban beütni, hagyományos SMS írási módszerrel a szám billentyűket használva, majd TL/KÉSZPÉNZ
- EREDETI B. TÍPUSA: a típust LE/FEL nyilakkal lehet választani NY – nyugta, SZ – egyszersített számla közül, a NY-t válaszuk, majd TL/KÉSZPÉNZ
- BIZONYLATSZÁM: a bizonylat alján jobb oldalon található bizonylatszámot 1234/12345 formátumban kell beütni a számbillentyűket használva a "/" jelet automatikusan kirakja a gép, majd TL/KÉSZPÉNZ
Ezt követen az OK KIVÁLASZTÁSA feliratnál a LE/FEL nyilakkal ki kell választani a sztornózás okát, majd TL/KÉSZPÉNZ
OK KIVÁLASZTÁSA:
- ügyfél elállása
- téves bevitel
- téves fizetőeszköz bevitel
- termék nincs készleten
- téves bizonylattípus kibocsátása
- sikertelen fizetőeszköz használat
- téves ügyfél adat/hibás bevitel
- próbavásárlás
- egyéb
Ezt követen a pénztárgép bekéri a vevő adatait:
- CÉGNÉV/NÉV: a vevő nevét SMS szerűen számbillentyűket használva kell megadni, majd TL/KÉSZPÉNZ
- IRÁNYÍTÓSZÁM: az irányítószámot számbillentyűkkel normál módon használva kell megadni, majd TL/KÉSZPÉNZ
- TELEPÜLÉS: a település nevét SMS szerűen számbillentyűket használva kell megadni, majd TL/KÉSZPÉNZ
- KÖZTERÜLET NEVE: a közterület nevét SMS szerűen számbillentyűket használva kell megadni, majd TL/KÉSZPÉNZ
- KÖZTERÜL.JELLEGE: a közterület jellegét SMS szerűen számbillentyűket használva kell megadni, majd TL/KÉSZPÉNZ
- HÁZSZÁM: a házszámot SMS szerűen számbillentyűket használva kell megadni, majd TL/KÉSZPÉNZ
- ADÓSZÁM:
- ha vevőnek van adószáma, akkor azt kötelező megadni, 12345678-1-12 formátumban a számbillentyűket normál módon használva, a 8. és 9. szám billentyűzése után a pénztárgép automatikusan beszúrja a „-„ jelet a számsorba, majd TL/KÉSZPÉNZ.
- Amennyiben a vevő magánszemély, tehát nincs adószáma, akkor csak TL/KÉSZPÉNZ
Ekkor a pénztárgép „FOLYTAT?” kérdésére, az IGEN = ST/RÉSZÖSSZEG vagy NEM = TÖRLÉS billentyűkkel lehet tovább lépni, vagy visszalépni.
Az ST/RÉSZÖSSZEG gomb megnyomása után a kijelző felső sorában megjelenik a „SZTORNÓ BIZONYL.” felirat. Ezt követen be kell billentyűzni az eredeti bizonylat tételsorait úgy, mintha értékesítenénk a tételeket, összeg, gyűjtő sorrendben, szorzás esetén a szorzást is használni kell, tehát nem lehet egy tételben a nyugta végösszegét beütni.
A Sztornó bizonylatot azzal a fizetőeszköz típussal (típusokkal) kell zárni, amilyen fizetőeszközben történt az eredeti bizonylat, a sztornózni kívánt nyugta fizetése. Minden olyan fizetőeszköz típus használható (ugyan olyan módon, mint értékesítéskor), amelynek értéke nem 0 Ft abban a pillanatban a kasszafiók tartalom szerint, tehát azok mennyisége még nem került kivételre a kasszafiókból a KIFIZETÉS funkcióval.
A Rendelet értelmében a Sztornó bizonylat adóügyi bizonylat, így ezekre is vonatkoznak az adóügyi bizonylatok megőrzésére vonatkozó szabályok!